יום שלישי, 9 באפריל 2013

הנאום האחרון של אלברט איינשטיין – סדרת כתבות מיוחדת לקראת יום העצמאות ה-65


"פרופסור איינשטיין היקר. אני מבקש לפנות אלייך בבקשה לא שגרתית. כידוע לך, במהלך חודש אפריל יחול יום העצמאות השביעי למדינת ישראל. לרגל המאורע החגיגי, אנו מבקשים לייצר הסברה בקרב דעת הקהל בארה"ב בעניין ישראל. רשת הטלוויזיה האמריקנית – ABC, מוכנה לשדר סרט מיוחד, בו תוצג התפתחות ישראל בתחום האנרגיה האטומית למטרות שלום. לטובת הכתבה, הציעה הרשת כי תקליט נאום בביתך בפרינסטון. באם תסכים להשתתף, אשמח לדעת מתי יוכלו טכנאי הרשת לבקר אצלך. ממתין בלהיטות לתגובתך. על החתום, קונסול ישראל בארה"ב, ראובן דפני (31/3/1955).

שנת 1955, הייתה שנה של מתיחות בגבול ישראל מצרים. בתגובה להתקפות רבות של מסתננים נגד יישובים ישראליים בדרום הארץ, הוחלט על ביצוע פעולות תגמול. הפעולה הראשונה יצאה לפועל בסוף חודש פברואר, וכונתה 'חץ שחור'. פעולות החבלה והפיגועים נמשכו גם לאחריה, והובילו לפעולות תגמול נוספות. נוכח ההסלמה הביטחונית באזור והתגובה הבינלאומית למתרחש בעזה, חשו בארץ כי יש לגבש מערכה הסברתית בקרב מדינות המערב בדבר צדקתה של ישראל, ולשם כך עלתה יוזמת השידור בארה"ב.

תשובתו המהירה של איינשטיין, הופיעה בחתימתו: "בוודאי ארצה לסייע למטרה הישראלית שלנו בנסיבות קשות אלו. עם זאת, חשוב לבחון היטב כיצד ניתן לסייע למימושה. כפי הנראה לי, עבור דעת הקהל בארה"ב, עניין האנרגיה האטומית למטרות שלום הוא רק ענף מידע ממוקד ושולי. מנגד, נושא הסכסוך הישראלי ערבי נמצא במודעות הציבור הכללי במידה ניכרת. כדאי להיוועץ עם הגורמים המוסמכים בישראל מה ישרת טוב יותר את מערכת ההסברה, ומוטב שלא לאבד זמן יקר בעניין זה".

ב-6 באפריל, ערב פסח, השיב לו הקונסול, כי התרגש מאוד על הבעת נכונותו לסייע ועל הרגשות המופיעים במכתבו. הוא מספר כי יצר קשר עם השגריר בארה"ב אבא אבן, אך עקב כניסת החג ייאלץ העניין להידחות מעט. את מכתבו חתם באיחולי חג שמח.
פרופסור אלברט איינשטיין מוסר הרצאה בוינה, 1921 / ויקיפדיה
מיד לאחר מכן, נערכו שתי פגישות סמוכות עם המדען הנודע בביתו. את המפגשים הללו תיאר לימים הקונסול דפני בהתרגשות, במכתב למנכ"ל משרד החוץ: "לפגישות אלו הייתה עליי השפעה רבה. בכל ימי חיי לא פגשתי אדם כה צנוע ועניו. סבור הייתי, עד כמה שהדבר יישמע תמוה, כי הפרופסור המנוח, כמעט ולא היה מודע כלל ועיקר לתדמיתו העולמית הנרחבת ולמידת הפופולריות שלו. לפרסום שמו התייחס כאל הערכת יתר שאינה במקומה, והגדירה כטעם רע". אל המכתב, שנמסר חודשיים לאחר מות הפרופסור, צרף הקונסול סיכום ארוך ותמציתי של מה שכינה עדות ראייה נדירה עם האיש המיוחד.

סיכום הדו"ח יובא בבלוג, בשני פרקים נוספים.

אין תגובות: