יום חמישי, 24 בינואר 2013

אתרי מורשת לאומית: גיליון חדש של כתב העת "ארכיון"

מהו אתר מורשת לאומית? מתי הופך מקום לאתר מורשת לאומית? מתי והיכן מחליטים לשמר אתר מורשת לאומית? היכן מבקשים מנהיגים להקים אתר מורשת לאומית? מתי מצליחים מנהיגי האומה ומקימים אתר מורשת לאומית - ומתי הם נכשלים בכך? היכן קם אתר מורשת לאומית והיכן קם אתר דתי?
שאלות אלה ואחרות עומדות במוקדו של הגיליון החדש של כתב העת "ארכיון", גיליון מספר 17, "אתרי מורשת לאומית". הגיליון כולל שבעה מאמרים הדנים ברובם באתרי מורשת לאומית במדינת ישראל:
מאמרו של רן אהרנסון דן ביצירה ובשימור אתרי מורשת לאומית; מאמרו של משה צימרמן על ארכיון משרד החוץ הגרמני כאתר מורשת לאומית בגרמניה (בין השאר ניתן למצוא בארכיון עדויות לחלקו של משרד החוץ הגרמני לשואה); מאמרה של אורית שחם-גובר על תכנון והקמת בית הפלמ"ח כאתר מורשת לאומית; מאמרו של דורון בר המתמודד עם השאלה מדוע קברו של רבי יהודה הנשיא בבית שערים לא הפך אתר דתי אלא אתר תירותי; מאמרו של ארנון למפרום על  ניסיונו הכושל של יצחק בן-צבי להפוך את קברו של יוסף בנימיני באביחיל לאתר מורשת לאומית; ומאמרם של יאיר פז ואסף זלצר על ניסיונם למצוא את אבני הפינה של האוניברסיטה העברית בהר הצופים. על אלה נוסף מאמרו של יהושע פרוינדליך החורג מנושא אתרי מורשת לאומית ודן במגבלות הצילום כאמצעי להבנת ההיסטוריה על סמך מקרה בוחן - בואה של אניית המעפילים "ניאסה" בפברואר 1944 לנמל חיפה.

הגיליון כולל 72 עמודים והוא מלווה בצילומים, חלקם בצבע, ותוכן עניינים ותקצירים באנגלית.

כתב העת "ארכיון" יוצא במשותף על ידי ארכיון המדינה והאיגוד הישראלי לארכיונאות ולמידע. חברי האיגוד יקבלו אותו לביתם. הציבור הרחב מוזמן לרכוש אותו על ידי שליחת המחאה בסך 40 ש"ח אל גזברית האיגוד גב' תלמה בחור, רח' הנשיא 44, זכרון יעקב 30900.

אין תגובות: