יום רביעי, 23 בינואר 2013

רה"מ נתניהו: יש חגיגה של נטיעות בישראל

בפתח ישיבת הממשלה שנערכה בתחילת השבוע, ציין ראש הממשלה את ט"ו בשבט הקרב.

בשבוע החולף, העלינו לקראת החג סדרת פרסומים מיוחדת, אותה חתמנו בדברי בן גוריון באירוע נטיעות ביער הנשיא. יער צרעה – הנשיא, הוקדש לכבודו של נשיא המדינה הראשון חיים וייצמן. את היער נטעו בשנות ה- 50 של המאה הקודמת, עולים חדשים שהגיעו לארץ ממזרח וממערב. ויצמן עצמו ראה בכך כבוד גדול, והדגיש, כי מפעל הייעור של קק"ל הוא בעיניו אחד ממפעלי ההתיישבות היקרים ביותר. באירוע הרשמי נבצר ממנו להשתתף, והוא מסר את ברכתו בכתב. ימים ספורים לאחר מכן ביקר באתר, והעביר מכתב תודה ליו"ר הדירקטוריון של קק"ל על הטקס. בסיכומו, כתב: "זה אולי אחד המאורעות היקרים ביותר בחיי".
נשיא סין ג'יאנג זמין, בנטיעה ביער הנשיא בשנת 2000 / לע"מ

ד"ר ויצמן, ששנה זו עומדת בסימן 60 למותו, מצא חשיבות וערך רב בסביבה הירוקה. עדות מופלאה לכך, ניתן למצוא בתארו את אזור הפיתוח עליו תוכננה הקמת מכון זיו ברחובות בשנת 1933, לאחר ביקורו במקום: "דומה היה עלינו שאנו עומדים על ים של חול, לא היה עץ ולא חתימת דשא בחצר הענקית והריקה. בעיני רוחי ראיתי את המדשאות הירוקות של האוניברסיטאות ומוסדות המדע באנגליה ובאמריקה, וסברתי, שיהיה בכך משום אטימות והעדר כל רגש אסטתי אם נסתפק בהקמת הבניינים ולא נעשה דבר כדי לפתח את סביבתם" (מתוך הספר: "מאורן ועד תמר - מאה מיני עצים במכון ויצמן למדע").

לימים, עוצב סמל מכון ויצמן שעיצב האדריכל אריך מנדלסון בצורת עץ החיים. המכון עצמו טובל כיום בשדרות מוריקות בינות למבנים ולדרכי הגישה.
סמל מכון ויצמן למדע / ויקיפדיה
 
ונטיעות אלה

אשר אנחנו נוטעים לפניך היום
העמק שורשיהם וגדל פארם
למען יפרחו לרצון
בתוך שאר עצי ישראל
לברכה ולתפארה (מתוך תפילת הנוטע)

אין תגובות: