יום ראשון, 18 בנובמבר 2012

הנשיא חיים הרצוג והטילים הראשונים שנורו על תל אביב
הנשיא הרצוג מבקר באתר נפילת טיל סקאד ברחוב אבא הלל סילבר ברמת גן, 30 בינואר 1991. צילם נתן אלפרט, לשכת העיתונות הממשלתית

                                          

ב-17 בינואר 1991 החלה מלחמת המפרץ הראשונה. ארצות הברית ובעלות בריתה פתחו במתקפה אווירית על עירק משום שזו כבשה באוגוסט 1990 את נסיכות כווית וספחה אותה. אחת התגובות של עירק הייתה לשגר טילים נגד ישראל מתוך כוונה למשוך את ישראל למערכה. שליט עירק סדאם חוסיין העריך שאם ישראל תצטרף למלחמה נגד עירק הדבר יפורר את הקואליציה הרחבה שהקימה ארצות הברית ואשר כללה מדינות ערביות רבות, ביניהן ערב הסעודית, מצרים וסוריה. בדיוק מסיבה זו הכריע ראש ממשלת ישראל יצחק שמיר שיש להבליג ולא להגיב על מתקפת הטילים העירקית.
מתקפת הטילים החלה בליל 18-17 בינואר והיא הסתיימה לאחר כחודש. היא כללה 39 טילים מדגם "סקאד" שנורו בעיקר לכיוון תל אביב ומיעוטם לכיוון חיפה והנגב. אדם אחד נפגע במישרין ונהרג. אנשים נוספים נפגעו מהתקפי לב או נחנקו ממסכות האב"כ שחבשו. כמו כן נגרם הרס חומרי רב: כ-4,000 דירות נפגעו באופן מלא או חלקי, וכ-2,000 איש איבדו את בתיהם. סוללות טילי "פטריוט" שפרסו האמריקנים בישראל לא סייעו למנוע את פגיעת טילי ה"סקאד". מתקפת הטילים הסתיימה לאחר מתקפה יבשתית של ארצות הברית ובעלות בריתה על עירק שהביאה לניצחון במלחמה.
בתחילת ימי המלחמה שהה הנשיא הרצוג בבית החולים "שיבא" (תל השומר) בגלל מחלת ברונכיט. ממיטת חוליו קרא הרצוג בשידור רדיו לתושבי גוש דן לגלות אורך רוח כמו שנהגו תושבי קריית שמונה ואצבע הגליל בעת שספגות הפגזות של קטיושות וכפי שנהגו תושבי ירושלים בתקופת המצור במלחמת העצמאות.
נשיא גרמניה ריכרד פון וייצקר  שלח אל הרצוג איגרת ב-17 בינואר  והביע את דאגתו לישראל. הוא הוסיף  כי לולא היה עסוק באיחוד בין מערב גרמניה למזרח גרמניה ובשאלת פרישת המדינות הבלטיות מברית המועצות היה מבקר בישראל.  הרצוג השיב לו. (הגרסה האנגלית של מכתבו של הרצוג).
לאחר שהחלים הרצוג ממחלתו ביקר באתרי נפילת הטילים ועודד את תושבי ישראל.

ההתכתבות בין נשיאי גרמניה וישראל נלקחה מתיק נ-426/23 בארכיון המדינה. תרגום מכתבו של הרצוג נלקח מכרך ההנצחה לנשיא חיים הרצוג שיצא לאור על ידי ארכיון המדינה: ארנון למפרום (עורך), "חיים הרצוג הנשיא השישי: מבחר תעודות מפרקי חייו (1997-1918)", הסדרה להנצחת נשיאי ישראל וראשי ממשלותיה, עורכים ימימה רוזנטל וחגי צורף, ירושלים תשס"ט, (אתר ספריית "כותר"), עמ' 538-537. 

אין תגובות: