יום שלישי, 16 באוקטובר 2012

במלאת 45 שנה למחזמר "שיער" - סרט תיעודי מ-1971 על תיירים "היפים" בישראל הכולל קטע מהמחזמר בגלגולו הישראלי

 לפני 45 שנה ב-17.10.1967 עלה לבמה המחזמר "שיער" שנחשב אחד מהסמלים הבולטים של תרבות דור "ילדי הפרחים" בארצות-הברית בשנות השישים וביטא את המהפכה התרבותית שהובילו אותם צעירים ואת שאיפתם לשלום, שוויון, אהבה, חופש ואחווה בין בני האדם. "שיער" שנכתב על-ידי ג'יימס רדו וג'רום ראגני וגאלט מקדרמוט החל את דרכו ב"אוף ברודווי" המשיך לברודווי ב-1968 וב-1979 עובד לסרט המצליח "שיער" בבימויו של מילוש פורמן. בין תקופת העלאת המחזה לבין עיבודו לסרט תורגם המחזמר לשפות שונות והוצג במדינות רבות בעולם. בישראל הוא הוצג לראשונה ב-1971, בתרגומו של אהוד מנור ובכיכובם של צביקה פיק וגבי שושן. העלאת המחזמר בארץ ביטאה את ההשפעה של תרבות "ילדי הפרחים" של שנות השישים על תרבות הצעירים בישראל שהתחילה לחלחל לארץ אחרי מלחמת ששת-הימים והפכה להשפעה משמעותית יותר בתחילת שנות ה-70 ("באיחור אופנתי").

גם בתחום התיירות באה השפעה זו לידי ביטוי בהגעה לארץ של תיירים צעירים (יהודים בחלקם) בסגנון "היפי" מארצות-הברית ומדינות אחרות למטרות מגוונות וגם של צעירים שהגיעו לארץ לתקופות ארוכות לעבודה בהתנדבות בקיבוצים. אותם צעירים היוו "נשאים" של הרוח המהפכנית של שנות ה-60 ותרמו להשפעתה על הצעירים הישראלים. תיירות מהסוג הזה תועדה בסרט קצר בשם "Get With It" , שהופק כנראה ב-1971. בסרט נראים תיירים צעירים במהלך פעילויות נופש ופעילויות אחרות באתרים שונים ברחבי הארץ (תל-אביב, טבריה, אילת, ירושלים ועוד), כאשר חלק הגדול מהצעירים הם בעלי חזות "היפית" מבחינת לבושם ושיערם הארוך. גם הפעילות שבהם משתתפים הצעירים מעבירה את רוח התרבות המהפכנית של שנות ה-60 בעיקר בצילומים של מסיבות ריקודים סוערות והופעות מוסיקליות. הסרט כולל קטע מהמחזמר "שיער" שבו נראה הזמר צביקה פיק שר את השיר "שיער" כאשר הוא מוקף להקת רקדנים הלבושים ברוח התקופה. לצד קטע זה כולל הסרט קטע מהופעה אינטימית של הרב המזמר שלמה קרליבך ששר ומנגן בגיטרה כאשר הוא מוקף בקבוצה של צעירים "היפים" השרים יחד איתו בדביקות ניגון חסידי. השיבוץ של שני קטעים שונים אלה בסרט מציג את האופי המגוון של השפעת רוח שנות ה-60 בישראל שבאה לידי ביטוי גם בתרגום לשוני לעברית של יצירות מוסיקליות ברוח "ילדי הפרחים" וגם בתרגום תרבותי של רוח התקופה עצמה לסגנון חדש של יהדות רוחנית מוסיקלית המשתלבת ברוח זו.
סרט זה נמצא באוסף הסרטים של משרד התיירות שהופקד בארכיון המדינה וסימולו בארכיון הוא טס-11127/7.

תגובה 1:

דלק קידוחים מניה אמר/ה...

איזו תקופה נפלאה! הדור שגדל אז לא סתם נקרא ילדי הפרחים, מהדר הזה צמחו תנועות סביבתיות שתרמו רבות להגנת הסביבה. טכנולוגיות ירוקות, אנרגיה נקייה, אורח חיים בר-קיימא, הכל התחיל משם.