יום שלישי, 23 באוקטובר 2012

בחירות 2013: סתיו שפיר ואיציק שמולי, מנהיגי המחאה החברתית מודיעים על הצטרפותם לפוליטיקה


הנסיון להשפיע על המצב החברתי מתוך הסביבה הפוליטית אינו ביטוי דמוקרטי חדש והוא מוכר מימים עברו.
לפני 41 שנה, במחאת "הפנתרים השחורים" עשו זאת צ'רלי ביטון וסעדיה מרציאנו ממנהיגי הפנתרים בשנות ה-70 המוקדמות זאת במטרה לשנות את הלך הרוחות החברתי שהיה נהוג במדינה אז.

לפני כשנה פרסם ארכיון המדינה מבחר תעודות לרגל 40 שנה למחאת "הפנתרים השחורים" שפעלו תחת הססמא שוויון לכל.
אמנם ביטון ומרציאנו שימשו כחברי כנסת מטעם מפלגת חד"ש ושל"י מס' קדנציות וניסו להשפיע גם מהכנסת, ניסיון שלא צלח, כי השפעתם ניכרת יותר בהפגנותיהם, וכשהגיעו לפוליטיקה, התנועה כמעט והתפרקה.


המחאה החברתית הנוכחית הושוותה בכלי התקשורת למחאה של תנועת "הפנתרים השחורים" בתחילת שנות ה-70, אם כי בהפגנות הפנתרים השתתפו לכל היותר מספר אלפי משתתפים ואילו בהפגנות קיץ 2011 השתתפו מאות אלפי מפגינים. אז, זה היה מאבק של השכבות החלשות. רקע למאבקם של הפנתרים, ניתן לראות בהרחבה בפרוטוקול שיחה בין ראש הממשלה גולדה מאיר לבין נציגי תנועת הפנתרים. גם אז, הוקמה ועדה ציבורית לבדיקת הבעיות החברתיות ולמציאת פתרונות.

את עמדת הממשלה לגבי הפנתרים השחורים הציגה גולדה מאיר בישיבה של ועדת החוץ והביטחון של הכנסת שבה נשאלה לגבי הפנתרים לצד עניינים נוספים. הישיבה נערכה יום לאחר התפרעויות בתל אביב של אוהדי קבוצת הכדורגל בני יהודה, שמייצגת את שכונת התקווה, שטענו שקבוצתם קופחה על ידי ההתאחדות לכדורגל. ההתפרעויות קבלו אופי עדתי והיו מי שקשרו ביניהן לבין הפנתרים השחורים. בישיבה שאל חבר הכנסת בנימין הלוי מסיעת גח"ל את ראש הממשלה לגבי ההסתה הבינעדתית שהתגלתה באירועים האחרונים של הפנתרים השחורים שמועילה, לטענתו, לאויב, והאם שירותי הביטחון חקרו אם נעשתה הסתה כזו על ידי גורמים בארץ או אפילו על ידי סוכנים של מדינות זרות. בתשובתה פסלה גולדה מאיר את הטענות שנשמעו על התנהגות אלימה ואכזרית של השוטרים כלפי המפגינים באירוע הזה ובאירועים קודמים, ולגבי הפנתרים טענה: "מתייחסים כאילו עוני ופנתרים זה אותו דבר. זה לא אותו דבר. מלחמה בעוני היא מלחמה בעוני, ולא הפנתרים המציאו אותה". היא טענה שהתקשורת מנפחת את עניין הפנתרים ומביאה את הדברים בצורה מסולפת שתורמת להגברת הלהבות והוסיפה: "אין זו אמת שכל הממשלות שהיו בישראל לא טיפלו בבעיית העוני".
הססמא: "אתה דפוק לא מפני שנולדת חלילה, דפוק - אלא מפני שדופקים אותך" - ססמא זו התאימה למחאת הפנתרים - ספק אם היא מתאימה למחאה דהיום.

מאבקם של הפנתרים פרץ במארס 1971, אז נערכה הפגנתם הראשונה, שנה לאחר מכן במארס 1972, נוספו כספים לתקציבי החינוך, השיכון והסעד.
תנועת הפנתרים הצליחה אמנם להעביר את המסר על קיפוח - במעשים ובהפגנות, אך ברגע שהתנועה התפרקה כשנה לאחר מכן, ומנהיגיה נבחרו לכהן בכנסת במפלגות אופוזיציה - השפעת התנועה היתה מועטה.

אין תגובות: