יום שני, 3 בספטמבר 2012

הוועידה הבינלאומית ה-11 של עורכי תעודות דיפלומטיות

לפני כשנה, בספטמבר 2011, ארח ארכיון המדינה נציגים מ-20 מדינות, שנטלו חלק בוועידה הבינלאומית ה-11 של עורכי תעודות דיפלומטיות. הוועידה נערכה בחסות ארכיון המדינה והתקיימה במלון ענבל בירושלים, וארגונה בוצע בסיוע משרד ראש הממשלה ומשרד החוץ. ארכיון המדינה הוא הארכיון הלאומי היחיד בעולם שמפרסם סדרה של כרכי תעודות דיפלומטיות- תעודות למדיניות החוץ של מדינת ישראל. בדרך כלל, פרסום זה מופקד במדינות העולם באחריות משרד החוץ. הכנס מתקיים מאז נוסד ב-1988 אחת לשנתיים, והמדינה המארחת הבאה היא שוויץ. כל המידע על ההתכנסות הבאה בז'נבה בשנת 2013, זמין מעתה באתר חדש שעלה לאוויר בשבוע האחרון.

משתתפי הוועידה, דנו בהתקדמות מפעלי הפרסום של מדינותיהם ובהתפתחויות שחלו לאחרונה בשטח הפרסום של התיעוד הדיפלומטי. מושב מיוחד הוקדש למלאת 150 שנה לסדרה האמריקנית: "Foreign Relations of the United States", ומושב נוסף הוקדש להרצאות אקדמיות בנושא: אגן הים התיכון בדיפלומטיה הבינלאומית בשנות השישים והשבעים. כן הושם דגש למרכיב הנגשת החומר בהיבט הטכנולוגי בעידן הדיגיטלי החדש בו מידע זמין לכל דורש אפילו באמצעות מכשיר הטלפון הנייד או מחשבי הלוח (טאבלטים). בסיום שבוע הדיונים, כללה התוכנית לראשונה יום סיור, על מנת להכיר למדינאים הזרים את הפנים הנוספות של ישראל, אלו שלא תמיד ניבטות מתוך מסך החדשות.

השבוע פרסמה מחלקת המדינה האמריקאית, מסמכים ומזכרים של הנשיא ובכירי הממשל בשנים 1973-1976. ישראל תופסת מקום מרכזי בתיעוד הסודי מהימים שלפני המלחמה. התיעוד שנחשף כעת, מופיע בכרך חדש שמוציא אגף ההיסטוריה במחלקת המדינה ושמו: יסודות מדיניות החוץ 1973-1976. להלן הפנייה לסקירת הנציג האמריקאי בכנס בישראל אודות מלחמת יום כיפור (באנגלית). לצפייה ברשימת ההרצאות המלאה בכנס בקרו בדף הסיכום באתרנו.
 

אין תגובות: