יום רביעי, 8 באוגוסט 2012

תיעד פרטי ומדיני ומודיעיני אבל פרטי ובעיקר, מוסתר

הנה סיפור מן העיתון הראשי בבוסטון, ה-Boston Globe, אודות אוסף ארכיוני חשוב ואבוד.

בקיץ 1968 נרצח רוברט קנדי בעת שרץ לנשיאות ארה"ב. מרטין לותר קינג נרצח חודשיים לפניו. חמש שנים קודם נרצח אחיו, הנישא ג'ון קנדי. משפחת קנדי נהנתה ממעמד מיוחד מאוד בציבוריות האמריקאית, והימים היו ימים קשים וסוערים. כאשר אלמנתו של רוברט ביקשה מן הארכיונאים לשמור אצלה חלק מן התיקים של בעלה המנוח, שלא לומר המקודש, הארכיונאים הסכימו.

אף שהם לא היו אמורים להסכים. יש שם כנראה מכתבים אישיים רגישים. אולם יש שם גם תיקים מודיעיניים בעלי סיווג גבוה ביותר. כנראה שיש שם תרשומות מעשרת הימים בסתיו 1962 שבהם בריה"ם וארה"ב עמדו על סף מלחמה גרעינית, ורוברט ניהל עבור אחיו הנשיא את הדיונים הקדחתניים לגיבוש מענה אמריקאי לכוונה הסובייטית להציב טילים גרעינים בקובה. ועוד כל מיני נושאים רגישים אבל מרתקים שיד ימינו של הנשיא משתתף בהם, או קורא דוחות אודותיהם. ומפאת הרגישות של נסיבות מותו, המסמכים עברו לידי אלמנתו (שלא היה לה סיווג בטחוני בכלל, ושבעצם אסור היה לה אפילו לקרוא את המסמכים, לא-כל-שכן להחזיק בהם ולשלוט על הגישה אליהם). ושם הם תקועים עד עצם היום הזה, ואף אחד לא מצליח למצוא את הדרך להשיבם לארכיון, ומשם, לחשוף אותם לציבור הרחב.

היה נחמד לו היינו יכולים להבטיח שאין תקלות כאלה בישראל, ושפוליטיקאים שעוזבים את משרדיהם (כדרך העולם, ללא מוות פתאומי) תמיד משאירים את כל תיקיהם במשרד ומשם הם עוברים לארכיון. זה היה נחמד, אבל לצערנו, זאת לא היתה האמת.

אין תגובות: