יום חמישי, 2 באוגוסט 2012

פרוטוקולי הממשלה (הזמנית)

אנחנו פותחים כאן סידרה חדשה. בין שאר נושאי הבלוג, יש בכוונתנו לפרסם בצורה סדירה ושטיתית את הפרוטוקולים של ישיבות הממשלה.

פרוטקולים אינם סטנוגרמות. סטנוגרמות הן תרשים של כל מה שנאמר בישיבת ממשלה, מלה במלה (בשאיפה). סטנוגרמות מכילות עשרות עמודים, ולפעמים מאות. הפרוטוקולים הם קצרים. עמודים בודדים. ייתכן שנחליט לפרסם גם את הסטנוגרמות, אולם כרגע אנחנו מתכוונים לפרוטוקולים. חשיבות הפירסום, לדעתנו, היא קודם בהעלאה לאינטרנט של כל הסדרה, שבוע אחרי שבוע. שנית, קריאה רציפה של הפרוטוקולים מלמדת מה היו הנושאים שהעסיקו את ממשלת ישראל בצמתים החשובים וגם ביניהן.

את הפוסטים ניתן יהיה לזהות לפי התגית "פרוטוקולי הממשלה".

נתחיל, אם כן, בשלושת הישיבות הראשונות של הממשלה הזמנית: 16, 19 ו-20 במאי, 1948.

ה-16 במאי היה יום ראשון. הכרזת העצמאות היתה ביום שישי שלפני. תל אביב הופצצה, צבאות ערב פלשו, גוש עציון נפל והרובע היהודי בעיר העתיקה של ירושלים חישב ליפול. הסעיף הראשון על סדר היום של הישיבה הראשונה של הממשלה (אמנם הזמנית) הראשונה היה... יחסי חוץ. כיצד קרה שארה"ב הכירה בישראל, למשל. וההחלטה הראשונה של ממשלת ישראל (החלטה א/תש"ח) היתה לפנות גם לארצות ערב במסגרת הניסיונות לזכות בהכרה ויחסים דיפלומטיים.

רק אחר-כך פנו לעסוק במצב בחזיתות, ואחר-כך בניסוח פקודת ייסוד המדינה. וגם מינו את דר' חיים וייצמן כנשיא מועצת העם.

ב-19 במאי בן גוריון מסר דיווח מן הקרבות. דנו ב"פקודת סדרי השלטון והמשפט", בדגל ובבולים. אחר-כך פנו לענייני עליה, והחליטו לדרוש מבריטניה שספינות הצי שלה ילוו לארץ את האוניות המביאות את מגורשי קפריסין. הבריטים גירשו, שהבריטים יאבטחו את ההחזרה.

דנו בשפות של חותמות על ויזות: הן תהיינה בעברית וב-אנגלית או צרפתית או רוסית או ספרדית או ערבית, לפי העניין.

בישיבה השלישית באותו שבוע, לקראת ערב ב-20 במאי, הדיון נפתח בסקירה בטחונית. הוחלט לבקש סיוע מבריה"ם.

בהחלטה שנראית חשובה למי שעוסק בהשתלשלות המשפטית-מדינית סביב גבולות ישראל מאז הקמתה, החליטה הממשלה הזמנית להודיע לאו"ם שישראל תכבד את הגבולות שנקבעו בהצעת החלוקה של 1947 בתנאי שמעבר לקווים תקום יישות ערבית מקבילה, כנאמר בהחלטה, ואיתה ניתן יהיה לקבוע סדרי חיים.

הוחלט על מינוי נציגים דיפלומטיים בארה"ב צרפת וצ'כוסולבקיה.

הוחלט למנות את דוד בן גוריון לראש הממשלה.

והיו שם עוד כל מיני נושאים מעניינים - לכו וקראו.

אין תגובות: