יום רביעי, 1 באוגוסט 2012

צעדת ארבעת הימים וצעדת שלושת הימים

כהמשך לפרסום הסרט על צה"ל בשנים 1958 – 1961 בבלוג זה ("צבא העם") אנו מביאים תזכורת נוסטלגית נוספת ממפעל חברתי שנתי שצה"ל היה שותף לארגונו מאמצע שנות ה-50 ועד סוף שנות ה-70 - המפעל של "צעדת ארבעת הימים" שהוחלפה בשל במהלך שנות ה-60 ב"צעדת שלושת הימים" (אולי בשל "ירידת הדורות"). זו הייתה צעדה לאומית של ארבעה ימים שאורגנה מטעם המדינה וצה"ל החל מ-1955 וכללה תלמידים, חיילים וצועדים מארגונים ומפעלים. נקודת הזינוק של הצעדה היתה ביער בן שמן ולאורך המסלול ניצבו שופטים שדירגו את איכות הצעידה, השירה והמורל הכללי. ביער בן-שמן גם הוקם מחנה שבו לנו הצועדים בין ימי הצעדה. ביום האחרון של הצעדה עלו הצועדים לירושלים וצעדו ברחובותיה.הצעדה הייתה אירוע מתוקשר במיוחד בשנותיו הראשונות והיא צולם בכמה סרטי הסברה. שניים מהסרטים כלולים במאגר הסרטים של ארכיון המדינה:
1. "Jerusalem – Here We Come"  -"ירושלים הנה אנחנו באים" (המתעד את צעדת ארבעת הימים מ-1963 (שסימולו במערכת של הארכיון הוא טס-11070/7).
2. "The Three Day March" – "צעדת שלושת הימים" מ-1970 (שסימולו במערכת של הארכיון הוא טס-11126/2).
הסרט מ-1963 כולל קריינות באנגלית והסרט מ-1970 כולל פס קול מוסיקלי של שירי דרך בשילוב קטעים קצרים של ראיונות בעברית עם הצועדים. בשני הסרטים נראים שלבים שונים של הצעדה: היערכות של הצועדים במחנה לקראת הצעידה, קבוצות של צועדים במהלך הצעידה (חיילים, נציגי מקומות עבודה, קבוצות מחו"ל וצועדים אינדיווידואלים) בשפלה ובהרי ירושלים, מנוחת הצועדים במחנה ("עיר הצועדים"), מופעי שירה וריקודים במחנה בערב וכניסת הצועדים לירושלים בסיום הצעדה. בסרט מ-1970 נראה גם הרמטכ"ל חיים בר-לב מקבל את פני הצועדים בירושלים.
למי שמזהה את עצמו או את עצמה באחד מהסרטים או שיכול להוסיף לנו פרטים על האירועים המופיעים בהם - נשמח אם תפנו אלינו ותעדכנו אותנו...


                                                                 לצפיה בסרט מ-1963:

לצפיה בסרט מ-1970:


אין תגובות: