יום ראשון, 15 ביולי 2012

"צבא העם" 1958 - 1961

בימים אלה שבהם מתחולל ויכוח לגבי גיוס בחורי ישיבות לצה"ל עולה מחדש השאלה האם צה"ל הוא עדיין "צבא העם" ויש אף המציעים לעבור למתכונת של צבא מקצועי. בשנות החמישים והשישיםשל המאה ה-20 היה המצב שונה וצה"ל היה "צבא העם" במלוא מובן המילה. החברה בתקופה זו הייתה חברה מגוייסת של מדינה צעירה שבה נתפס השירות בצה"ל לא רק כחובה אלא כזכות. כדי לקבל קצת פרספקטיבה על הדרך הארוכה שעשתה החברה הישראלית מאז ועד היום מעניין לראות כיצד השתקף השירות בצה"ל בתקופה זו בסרט הסברה של משרד התיירות הנמצא במאגר הסרטים של ארכיון המדינה בשם "Citizents Army" - "צבא העם" (שסימולו במערכת של הארכיון הוא טס-11070/6).
הסרט הוא ללא תאריך, אך ניתן לקבוע שצולם בתקופת כהונתו של הרמטכ"ל חיים לסקוב (1958 - 1961). והוא כולל קריינות מלאת פאתוס באנגלית. בסרט נראות אפיזודות שונות מהפעילות הצבאית של צה"ל וביניהן: תרגיל צבאי שבו נוכחים רה"מ ושר הבטחון דוד בן-גוריון, שמעון פרס (בתפקיד מנכ"ל משרד הביטחון או סגן שר הביטחון) והרמטכ"ל חיים לסקוב, אנשי מילואים במהלך חיול ואימון חי"ר, טירונות בנות, חיילות בתפקידים שונים, אימוני הגנה מרחבית לתושבי ישובי ספר, חיילים בהיאחזות נח"ל, טיסת ראווה ביום חיל-האוויר בנוכחות מפקד החייל עזר וייצמן, אימוני צניחה, אימוני שייט ולוחמה ימית ועוד.

למי שמזהה את עצמו או את עצמה בסרט או שיכול להוסיף לנו פרטים על התאריך והאירועים המופיעים בסרט - נשמח אם תפנו אלינו ותעדכנו אותנו...

אין תגובות: